Mantagailiškio dvaras

Mantagailiškio dvaro pavadinimas yra kilęs nuo bajorų Montigailų pavardės, kuri Biržų apylinkėse yra sutinkama jau nuo XVI a. Apie ankstyviausią Mantagailiškio dvaro raidos laikotarpį byloja ir dvaro sodybos teritorijos archeologinių tyrimų metu aptikti XVI a. vid.-II p. koklių fragmentai, iš kurių viename sutinkamas ir žirgo, „jojančio į R pusę“, motyvas, išskirtini ir XVII a. II p. Liudvikos Karolinos Radvilaitės heraldinių koklių bei koklių su įrašu „1645“ fragmentai. 
-
Žinoma, kad XVIII a. II p. Mantagailiškio dvarą valdė Kušelevskių giminė. 1828 m. šaltiniuose užfiksuota, kad Padaičių dvaro dvarininkas Karolis Holštenas buvo vedęs Konstanciją Kušelevską iš Mantagailiškio dvaro, o, po 1837 m. Vilkmergės vicemaršalkos Ignacijaus Kušelevskio mirties, 1840 m. būtent Holštenų giminės atstovai jau minimi kaip Mantagailiškio dvaro savininkai.
-
XIX a. vid. pradėta visos dvaro sodybos rekonstrukcija – pastatyti nauji klasicistiniai rūmai, rekonstruoti ir naujai pastatyti kiti dvaro sodybai priklausę pastatai, kurie aptverti mūrine tvora, pradėtas formuoti peizažinis parkas su tvenkinių sistema. Pasikeitimų, statybų dvaro sodybos teritorijoje būta iki pat XX a. pr., pvz., žinoma, kad apie 1890 m. Josefas Holštenas senųjų rūmų vietoje pastatė atskirą gyvenamąjį medinį namą savo sūnui Henrikui ir jo žmonai Michalinai. 
-
Nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu, prasidėjus dvarų parceliacijai, 1924 m. iš baronienės Bronislavos Holšten dalį dvaro žemių ir rūmus nusipirko Juozas Dučinskas, į kuriuos kartu su šeima gyventi persikėlė apie 1933 m. Sovietmečiu, 1947 m. mirus baronienei B. Holšten, 1949 m. J. Dučinską NKVD ištrėmus į Sibirą, dvare įkurtas gamybinis centras. 1994 m. Mantagailiškio dvaro sodybos fragmentai su suniokotais rūmais buvo grąžinti Dučinskų palikuonims.
-
2007 m. juos nusipirko nauji savininkai. Šiuo metu savininko Sigito Kalkio iniciatyva yra vykdomi išsamūs dvaro sodybos teritorijos archeologiniai tyrimai, atlikti rūmų konstrukciniai tyrimai bei vykdoma jų restauracija, tvarkomas parkas, kuriame vyksta užpatentuoto žaidimo „Monteball“, pavadinto dvaro garbei, turnyrai.
-
Facebook: Montygaila
Koordinatės: 56.216684, 24.68165
-
Lankytinų vietų
Žemėlapis