Astravo dvaro sodyba

Šiuo metu dvaras restauruojamas. 

AB „Siūlas“ priklausančiuose Astravo dvaro rūmuose tęsiami remonto darbai. Projektas vykdomas jau trečius metus. Jo metu pakeisti langai, atliktas belvederinio bokšto remontas, įrengta lietaus kanalizacija, tinkuojamos išorinės sienos, atliekami archeologiniai ir polichrominiai tyrimai bei vykdomas vidinių salių remontas.

Šią vasarą atėjo eilė laiptams. Šiuo metu atliekamas grafus Tiškevičius menančių tašyto akmens paradinių laiptų remontas. Darbų metu nukeltos laiptus puošusių liūtų skulptūros. Jos bus grąžintos į vietą baigus paradinių laiptų remontą.

Tada ateis eilė remontuoti kitus rūmuose esančius laiptus, bus tvarkomas pamatas ir terasa į fligelį. Tvarkybos darbus planuojama baigti šių metų spalio 30 d., o paradinių laiptų remontas bus baigtas nelaukiant rudens.

Biržų rajono savivaldybės informacija

Astravo dvaro sodyba
 -
Astravas – Biržų miesto dalis Širvėnos ežero šiauriniame krante prie Apaščios upės. 1811 m. kunigaikštis Dominykas Radvila pardavė Biržų žemes grafui Mykolui Tiškevičiui, tačiau tik 1844 m. po ilgų teisminių ginčų pirkinys buvo įteisintas Tiškevičiams. Šie sugriautos tvirtovės nebeatstatinėjo, o kitoje Širvėnos ežero pusėje įkūrė savo rezidenciją. 1862 m. Astrave grafai pastatė dviaukščius rūmus su belvederiniu bokštu. Itališkų vilų stiliaus rūmai yra viena gražiausių romantizmo laikotarpio dvarų rezidencijų Lietuvoje. Rūmuose buvo dalis Tiškevičių ir Radvilų archyvo, biblioteka, kurioje buvo XV a.-XVII a. knygų, archeologijos, etnografijos, dailės kolekcijos XIX a. pabaigoje- XX a. pradžioje išvežtos į Vilnių ir Paryžių.
-
Koordinatės: 56.219755, 24.768659 
-
G. Petrėno nuotr. 
-
Be rūmų, dvaro kompleksą sudarė arklidės, šunininko namelis, malūnas, ūkiniai pastatai, užtvanka-tiltas. Rūmus supo jaukus parkas su tvenkiniais. 1860 m. pastatytas tiltas-užtvanka, iki 1986 m. laikęs Širvėnos ežero vandenis. Prie įėjimo stovėjo du iš Sankt Peterburgo atvežti iš metalo lieti liūtai, 1938 m.  kaip dovana atsidūrę Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje. Astravo rūmus dabar puošia cementinės liūtų kopijos.
-
Astravo dvare 1924 m. buvo įkurta pieninė, vėliau pakulinių maišų, špagato fabrikas, o 1928 m. lininių audinių fabrikas „Siūlas”, kuris veikia ir dabar. 1956-1965 m. Astravo rūmai buvo restauruoti, sutvarkyta parko dalis, 1987 m. atstatytas dvaro sodybą ir Biržų miestą jungiantis pėsčiųjų tiltas per ežerą. Kapitalinis tilto remontas atliktas 2019 m. 
-
Astravo dvaro sodybos tiltas - užtvanka
-
1860 m. pastatytas tiltas - užtvanka, iki 1986 m. laikė Širvėnos ežero vandenis. Arkinę užtvanką 1860 metais Astrave pastatė grafas Jonas Tiškevičius. 2005 metais ji buvo restauruota. Astravo užtvanka įrašyta į Saugomų kultūrinių vertybių registrą kaip Astravo dvaro komplekso dalis. Šiuo metu yra pastatyta nauja užtvanka, o senoji išlikusi tik kaip prisiminimas. Pro ją vis dar lengva srove sruvena vanduo leidžiamas iš Širvėnos ežero.
Lankytinų vietų
Žemėlapis