Naujienos

Tarptautinio projekto ,,Dainuojamojo paveldo kelias" dalyvių ,,Siaudela" vizitas Suomijoje

2023 07 17

Biržų kultūros centro folkloro ansamblis „Siaudela“ (vad. Jūratė Garnelienė) birželio 26- liepos ­1 dienomis dalyvavo tarptautiniame folkloro festivalyje Suomijoje, Kuhmo mieste. Galimybę pristatyti Lietuvos ir Biržų krašto muzikinį paveldą – sutartines, instrumentinę muziką, dainas ir šokius „Siaudelai“ suteikė tarptautinis "Dainuojamojo paveldo kelio" projektas“, kuriame dalyvauja Suomijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos etninės kultūros puoselėtojai. Lietuvą projekte atstovauja Vilniaus ir Biržų miestai. Biržų kultūros centras yra vienas iš projekto partnerių.
Pirmoji pažintis su "Dainuojamojo paveldo kelio" projekto organizatoriais įvyko Biržuose, Biržų pilies tvirtovėje. Svečiai tuokart domėjosi ir pačiais Biržais, ir lankytinomis vietomis, ir mūsų kultūriniu paveldu. Antrasis projekto partnerių susitikimas įvyko Rygoje, ten buvo sudėliotos projekto gairės ir būsimo renginio programa. Trečiasis susitikimas įvyko jau Suomijoje, Kuhmo mieste, keletą dienų trukusiame tarptautiniame folkloro festivalyje.
Kuhmo mieste vykusiame folkloro festivalyje dalyvavo 24 kolektyvai. „Siaudela“ įvairiose erdvėse pasirodė net 7 kartus. Įspūdingiausias iš jų įvyko Kuhmo kultūros centre ir truko daugiau nei valandą. Be to, festivalio metu vyko seminaras, kuriame „Siaudela“ pristatė ne tik kultūrinį, muzikinį paveldą, bet ir Biržų krašto lankytinas vietas, architektūrinį paveldą, turistams patrauklius objektus. Siaudeliečiai džiaugiasi, kad buvo sutikti labai šiltai ir su dideliu susidomėjimu. Kolektyvo žmonės pasakojo, kad ir patiems ši išvyka dovanojo begalę neišdildomų įspūdžių. Ypač įdomu buvo pažinti samių, udmurtų genčių etnokultūrą, stiprų įspūdį paliko vengrų tradiciniai liaudies šokiai, renginio organizatorių rūpestingumas, draugiškumas.
Džiugu, kad vienas iš projekto renginių vyks Biržuose. 2022 m. projektui parašką pateikęs Biržų kultūros centras gavo finansavimą tarptautiniam folkloro festivaliui, skirtam vertėjo, poeto, tautosakininko, kanauninko A. Sabaliausko – Žalios Rūtos 150-sioms gimimo metinėms paminėti „Linksmis sodžis ir spakainas, mes dainuosim be atmainos“. Pažymėtina, kad A. Sabaliauskas – Žalia Rūta turėjo gana artimas sąsajas su Suomija. Jis, bendradarbiaudamas su suomiu tautosakininku A. R. Niemiu parengė rinkinį „Lietuvių dainos ir giesmės šiaurrytinėje Lietuvoje“. A. Sabaliauskas – Žalia Rūta į lietuvių kalbą iš suomių kalbos išvertė suomių nacionalinį epą „Kalevalą“. Beje, net penkiasdešimtyje runų apdainuotoji Kalevala yra visai šalia Kuhmo miesto. Siaudeliečiai šios kelionės metu aplankė epe apdainuotą vietovę, sudalyvavo dvi valandas trukusioje programoje ir turėjo galimybę išklausyti keletą runų originalo kalba.
„Siaudelos“ kolektyvo žmonės dėkoja organizatoriams už nepamirštamas patirtis, žinias, užsimezgusias draugystes, bei tikisi, kad pažintis tęsis dar ilgai ir bus prasminga visiems šio projekto dalyviams.
Biržų kultūros centro informacija ir nuotraukos