Naujienos

Paveldo dienos‘21: Biržų parkuose, Astravo rūmuose ir parke, Siaurajame geležinkelyje ir dvaruose

2021 09 13

Rugsėjo 17 – 26 d. Lietuvoje vyks Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos“ (EPD) renginiai, šiemet kviečiantys intriguojančia tema „Įtraukiantis paveldas“. Tai jau tradicija tapusios ir penkiasdešimtyje Europos valstybių kiekvieną rugsėjį apie 30 milijonų dalyvių į daugiau kaip 70 tūkstančių renginių suburiančios dienos. Renginių tikslas – geriau pažinti greta esantį kultūros paveldą, suvokti jo vertę, žadinti susidomėjimą juo, įsitraukti ir kitus įtraukti į jo išsaugojimo sąjūdį, išmokti jį saugoti, tausoti ir išradingai naudoti.

Lietuvoje šiemet numatyta apie 300 renginių, kuriuos organizuoja miestų ir rajonų savivaldybių paveldosaugininkai, KPD teritoriniai skyriai, muziejai, kitos kultūros įstaigos.

Astravas: didikai, papročiai, rūmai, parkas

EPD renginiai Biržuose prasidės jau ketvirtadienį, rugsėjo 16 d. 18 val. Pilies kieme „Sėlos“ muziejininkai papasakos apie Pilies kieme buvusį parką ir apie Agluonos pakrantėje šalia Respublikos g. pasodintą Biržiečių parką. Vėliau bus einama į A. Dauguviečio parką ir grįžtant Apaščios pakrante sustota V. Bernotėno parke.

Rugsėjo 18 d.,šeštadienį 12 val. biržiečiai bus pakviesti į vieno geriausių Lietuvoje XIX a. dvarų kultūros tyrinėtojų istoriko ir menotyrininko Mariaus Daraškevičiaus paskaitą „Astravo dvaro parko ir rūmų dermė. Rūmų interjerai ir dvaro kultūra“. Jos metu bus galima pasivaikščioti po pačius rūmus, pamatyti išlikusius originalias jų dekoro detales ir sužinoti, ką jos reiškė. Sužinosite apie Astravo dvaro rūmų interjerus – kas buvo ir kur išlikę autentiški fragmentai. Meno istorikas supažindins su  XIX a. Lietuvos dvarų kultūra ir etiketu, grafų Tiškevičių kultūriniu palikimu, pobūviais ir virtuve.

Nuo 13 val. biržiečių laukia Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyr. specialistės Vaidos Bajorūnienės paskaita „Astravo dvaro sodybos parkas ir jo rekonstrukcija: kas buvo ir kas pasikeitė“. Kadangi ši specialistė buvo atsakinga už Astravo parko rekonstrukcijos projekto įgyvendinimą, turėsite galimybę iš pirmų lūpų sužinoti, kaip parkas atrodė, kas jame nuveikta ir kaip Astravo dvaro rūmų parkas pasikeitė.

14 val. biržiečių lauks ne mažiau įdomi ekskursija „Po Lelivos ženklu“. Viešosios tvarkos skyriaus vyr. specialistė, ekologė Jurgita Bruniuvienė papasakos apie Astravo dvaro sodybos, rūmų ir parko įrengimą, ir ypatybes, jų ryšį su aplinkine gamta. Sužinosite apie dirbtinį vandens telkinį – Širvėnos ežerą bei jo užtvanką, Širvėnos ežero ir Astravo parko floros ir faunos unikalumas.

Po paskaitų renginio dalyvių laukia arbatėlė ir suneštinės renginio dalyvių vaišės bei diskusijos Astravo dvaro rūmų parko pavėsinėje prie sutvarkytosios Širvėnos ežero krantinės.

Vaikai paminės Siauruko 100 metų gimtadienį

Europos paveldo dienų organizatoriai nepamiršo ir mažiausiųjų. Kitą šeštadienį, rugsėjo 25 d. 13 val. vaikai bus pakviesti į Biržų siaurojo geležinkelio stotį, kur bus minimas Siauruko 100 metų gimtadienis.

Šiais metais, kuriuos Europos Taryba paskelbė Europos geležinkelių metais, siekiama skatinti tarpregionines keliones, suteikiančias galimybę Europos paveldo dienų renginiuose dalyvauti ir kitose šalyse. Geležinkeliai – tai ne tik keleiviai, kroviniai, tai ir kelionės, kuriose daug atradimo džiaugsmo teikia aplankyti kultūros paveldo objektai. Atkreiptinas dėmesys ir į šalia bėgių išlikusius paveldinius objektus – senas medines stotis, vandens bokštus, specialiai traukiniams statytus tiltus.

Rugsėjo 25 d. 13 val. vaikai Biržų siaurojo geležinkelio stotyje paminės Siauruko 100 metų gimtadienį. Koks gimtadienis be saldumynų ir sveikinimų, kokia šventė be įdomių siurprizų... Tuo pasirūpins Biržų Turizmo informacijos centro specialistės.

Vyks smagi ir nuotaikinga pažintinė ekskursija vaikams ir jų tėveliams „Aplink Biržus su Siauruku“. Jos metu ne tik sužinosime daug įvairių įdomių dalykų, bet ir paminėsime Siauruko garbingą sukaktį. Renginio metu bus pristatytas naujas interaktyvus maršrutas bei speciali užduotėlių knygelė, supažindinanti vaikus su kultūros paveldu Biržų krašte.

Pasveikinę garbingo amžiaus sulaukusį Siauruką, aplankysime ir kitus istorinius Biržų senamiesčio objektus, Astravo, Mantagailiškio dvarus ir susipažinsime su jų istorija bei nūdiena.

Biržų rajono savivaldybės informacija