Naujienos

RENGINIAI, SKIRTI EUROPOS PAVELDO DIENOMS

 

   

Rugsėjo 14-15 dienomis kviečiame į renginius, skirtus

Europos paveldo dienoms

 

Europos kultūros paveldo metai

 

2018 m. visoje Europoje vyksta Europos Sąjungos, nacionalinio, regioninio ir vietos lygmens renginiai, akcentuojantys kultūros paveldo įvairovę. Europos Parlamento ir Europos Tarybos paskelbtų Europos kultūros paveldo metų tikslas – paskatinti kuo daugiau žmonių atrasti Europos kultūros paveldą, juo domėtis ir sustiprinti bendrystės jausmą.

Metų šūkis – „Mūsų paveldas: praeities ir ateities gijų pynė“,bet renginiai skirti ne tik Europos paveldo dienoms: Lietuva švenčia valstybingumo atkūrimo 100-metį, todėl renginiai skirti ir šiai progai paminėti. Jų tema – „Atraskime 100-mečio paveldą“.

Europos kultūros paveldo metai Lietuvoje ypatingą dėmesį skiria modernizacijos ženklams tarpukario Lietuvoje, ypač modernizmo architektūrai – tuometinės Europos veržlumo ir optimizmo liudininkei. Modernizmo architektūra Lietuvai buvo kokybinis šuolis, su kuriuo siejama laikmečio architektūra ir vietos tapatybė.

Europos kultūros paveldo metai paskatins atpažinti ir įvertinti ne tik išskirtinės estetinės ar politinės vertės modernizmo architektūrinius paminklus, bet ir kasdienybės pastatus. Mokyklos, bankai, visuomeninės paskirties pastatai, tūkstančiai gyvenamųjų namų – visi šie objektai  Lietuvoje įvairiausiais rakursais atskleidžia tą pačią istoriją – Nepriklausomybės kūrimą.

 

Renginiai Biržuose

                                                    

Šiemet Europos paveldo dienos Biržų rajono savivaldybėje bus minimos rugsėjo 14–15 dienomis. Jų tema ir pagrindinis renginių leitmotyvas – „Tarpukario Biržai. Modernėjantis kraštas, miestas ir žmonės“.

Rugsėjo mėnesį vyks filmukų konkursas moksleiviams „Tarpukario Lietuvos atspindžiai Tavo aplinkoje“. Mokiniai, bendradarbiaudami su mokytojais ir muziejininkais, kviečiami sukurti 5–10 min. filmukus apie arčiausiai jų esantį tarpukario Lietuvos palikimą. Daugiau informacijos jums suteiks Biržų krašto muziejaus „Sėla“ Istorinių tyrimų skyriaus vedėja Emilija Raibužytė – Kalninienė,  tel. (+370 450) 33832, mob. +370 652 18485.

Filmukų peržiūra ir konkurso dalyvių apdovanojimai -  rugsėjo 14 d., penktadienį, 11 val. Biržų krašto muziejaus „Sėla“ arsenalo salėje.

Rugsėjo 14 d., penktadienį, 12.00-14.00 val. Biržų krašto muziejaus „Sėla“ arsenalo salėje vyks viktorina „Tarpukario Biržai. Miestas ir žmonės“. Tai protų mūšių pagrindu rengiama žinių viktorina moksleiviams, visuomeninių organizacijų, religinių ir kaimų bendruomenių atstovams apie Biržų krašto kultūrinį, politinį, visuomeninį gyvenimą 1918 – 1940 m. Jos metu bus aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Biržų miesto senamiestis, Biržų pilis, Astravo dvaras, Biržų mieste ir krašte esantys paminklai, tarpukaryje statyti pastatai, juose gyvenę ir dirbę žymūs žmonės, atiduodama duoklė iš Biržų krašto kilusiems Lietuvos valstybės ir Lietuvos kariuomenės kūrėjams.

Viktorinos dalyvių ir nugalėtojų laukia originalūs prizai. Norintys dalyvauti viktorinoje gali kreiptis į Biržų rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiąjį specialistą  Dalių Mikelionį, tel. (8 450) 42 105, mob. 8 616 73 473.

Rugsėjo 14 d., penktadienį, 16.30 val. Biržuose, iš aikštelės prie Valstybinės mokesčių inspekcijos pakviesime į ekskursiją „Modernėjantys tarpukario Biržai“ po mieste išlikusius modernizmo pastatus, supažindinsime su Modern (Art deco, Bauhaus) stiliumi, jo bendrais bruožais ir ypatumais. Papasakosime apie Karolį Reisoną, Mykolą Songailą, Vytautą Žemkalnį-Landsbergį, Feliksą Vizbarą ir kitus žymiausius Lietuvos architektus, savo pėdsakus palikusius ir Biržuose.

Rugsėjo 15 d., šeštadienį, 10.00-18.00 val. vyks jau tradicine tapusi Europos paveldo dienoms skirta kelionė autobusu „Šimtmečio ženklai aplink Biržus“. Pagrindiniai numatyto maršruto punktai: Biržai – Pabiržė –  Likėnai – Gulbinai – Gulbinėnai.

Biržų krašto muziejaus „Sėla“ darbuotojų organizuojamoje ekskursijoje bus aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Pabiržės bažnyčia, kur visus užėjusius pasitinka užrašas „Laisva Lietuva 1918–II–16“, 1930 m. pastatytas paminklas Vytautui Didžiajam, 1932 m.- vyskupui M. Valančiui, 1938 m. pastatytas Likėnų sanatorijos pastatas ir 1937 m. Juozo Narušio pasodintas Likėnų parkas, Gulbinų geležinkelio stoties pastatas (siaurukas Šiauliai  - Biržai buvo nutiestas 1921 m.), Gulbinėnų dvaras – modernus generolo Kazio Ladygos ūkis.

Išankstinė registracija tel. (+370 450) 33832, mob. +370 652 18485).

Kviečiame dalyvauti Europos paveldo dienų renginiuose ir pažinti Lietuvos bei Biržų krašto paveldą!

 

                                                         Biržų rajono savivaldybės informacija

Atgal