Naujienos

                        Šių metų rugsėjo 17 d. Biržų turizmo informacijos specialistė, su kolegomis iš Biržų muziejaus "Sėla" vyko į konferenciją, kuri buvo organizuojama Talsi miestelyje, Tautos namuose, Latvijoje. Konferencijos metu, turizmo srities profesoriai, projektų vadovai, dėstytojai pristatė net dešimt pranešimų lietuvių ir latvių kalbomis. Pirmoje dienos pusėje pranešimai buvo susiję su turizmo produktų poreikiu ir objektų prieinamumu visoms socialinėms grupėms, antroje – pranešimai apie paslaugų komercializavimą ir valdymą, bei turizmo objektų patrauklumą.

Keliaujančių žmonių tik daugėja ir per pastaruosius 5 metus siekia net 90,5 % daugiau, tačiau potencialas  nėra išnaudotas iki galo ir dar yra daug vietų ir nišų, kur galima tobulėti turizmo srityje. Latvijos turizmo augimas padidėjo net 1,9 karto per pastaruosius 10 metų, ir lietuviai turistai užima didžiausią turistų skaičių.

Kuržemė - istorinis etnografinis regionas dabartinėje Latvijoje, atskirais laikotarpiais apėmęs ir dalį dabartinės Lietuvos teritorijos, skaičiuoja didžiausią nakvynių skaičių, net 1,3 mln. Atsižvelgiant į Kuržemės išskirtinumą ir gamtos ir kultūros paveldo pritaikymą lankymui, labiausiai reiktų atsižvelgti į tai, ko mes pirmiausia tikimės iš turistų, ar mes suteikiame galimybes atvykti ar pakankamai informuojame, kiek pritaikyta vieta lankymui ar yra paslaugų, patogumų. Taip pat pasakojama apie žveją iš Kuržemės, kuris prideda ypatingą pridėtinę vertę tam regionui, pasakodamas apie savo gyvenimą ir keliones į žvejybą, taip sudarydamas ypatingą atmosferą ir išskirtinumą šiam kraštui.

                       Kuržemės regiono planavimo projektų vadovė Alise Lūze pristatė projekto leidinį: „Gamtos takai“ Kuržemė, Šiaurės Lietuva. Taip pat buvo pristatomi du pranešimai susiję su neįgaliųjų turizmu: „Keliavimas neįgaliųjų vežimėliuose – aplinkos pritaikymo visiems praktika“ atsižvelgiama į tai, kad reiktų taikyti universalaus dizaino principą, kad būtų patogu lankytis visiems. Juk žmonės vadinami su negalia jie neturi negalios, jie tiesiog juda kitaip, minėjo Ginta Žemaitaitytė, Lietuvos žmonių su negaliom asociacijos atstovė. Taip pat paminėjo, kad kol neįvyks visų mūsų požiūrio lūžis, tol niekas nesikeis, todėl reiktų daugiau bendrauti su neįgaliųjų organizacijomis, ir tai labiau padėtų suprasti, ko reikia, ko trūksta turizmo srityje, kaip galime patobulėti, nes būtent Lietuvoje yra mažiausiai pritaikyta turistinių objektų su spec. poreikiais iš visų Baltijos šalių. Taip pat pasakojo apie trijų lietuvių su negalia kelionę į Madagaskarą, norėdama atkrepti dėmesį, kad jie visi nori ir gali keliauti, tiesiog yra užmiršti. Pagrindinės problemos, su kuo susiduria žmonės su negalia: nakvynės poilsio vietos, tualetai, maitinimo vietos. Taip pat pasakoja, kad neužtenka įrengti viešbutį su spec. poreikiais, o reiktų pagalvoti, ką dar galėtų pamatyti žmonės atvykę, kokie objektai laukia. Labai svarbu paslaugas ar objektą ‚matyti‘ platesniame kontekste.

                      Pranešimas „Gidas 21 amžiaus profesija“, buvo trumpas, bet informatyvus. Pagrindinė esmė tai, kad gidai turi ne tik žiniomis sudominti ekskursantus, bet ir turi turėti charizmą, būti asmenybėmis. Gidas rūpinasi gerove, savo pasakojimu perteikia tiesioginę emociją klausančiajam.

                       Kitas pranešimas buvo apie turistinį maršrutą „Baltų kelias“. Projekto vadovė Rūta Stankuvienė papasakojo apie interaktyvių centrų kūrimą: Šiaulių mieste, Talsu regiono muziejuje, 2 parodų salės G. Eliaso Jelgavos istorijos ir meno muziejuje. Taip pat apie „Baltų kelio“ iššūkius, kad tie kas gali nenori prisidėti, o tie kas nori negali prisidėti prie projekto. Kaip bebūtų, Baltų paveldo niša yra labai siaura, o Lietuvoje yra žema šio paveldo socialinė vertė.

                      Taip pat buvo pristatomas Gruobinia TIC aktyvaus centro atstovo maršrutas apie „Kuršių Vikingų gyvenvietę“. Vietoje, kur dabar įsikūrusi Gruobinia, kažkada buvo didelė kuršių gyvenvietė, jau nuo IX a. sklido žinios apie kuršių vikingų klajones po Baltijos jūrą.

                      Kuršių vikingų gyvenvietė suteikia galimybę sužinoti vikingų gyvenimo gudrybes, pasijusti vikingu, paplaukioti vikingu laivu ir linksmai praleisti laiką su šeima ar draugais. Taip pat yra puiki galimybė susipažinti su istorinėmis Gruobinios vietomis ir objektais.

                    Latvių kultūros tyrinėtoja prof. Janina Kursite – Pakule pasakojo, kaip turistus sudomina, būtent augmenija, įvairūs dirbiniai, kurie buvo tuo metu populiarūs. Turistai tuo susižavi, to ieško turistinėse vietose ir šalia jų, galbūt kartais to net nežinodami.   

                 Profesorius Vykintas Vaitkevičius pristatė ekskursijas „Vykinto keliai“, kuris iš  daugiametės baltų kultūros patirties žmones veda mažais keliukais ir takeliais. Tokiais keliukais parodo, kuo alsuoja baltų kultūra, gamta, laimė, grožis bei draugystė.

                    Pertraukos metu, buvo puiki galimybė aplankyti šio gražaus miestelio Talsi Turizmo informacijos centrą, bei pastebėti, kaip puikiai yra pritaikytos Talsi tautinio kostiumo spalvos įvairiuose suvenyruose, bei interjere. Pabendravus su aplinkiniais buvo jaučiama, kad vietiniai ir ypatingai jaunimas įsitraukia į daugelį veiklų ir projektų, didžiuojasi savo praeitimi ir tautiškumu, turi atradę kažką ypatingo, to ir norisi palinkėti mūsų kraštui.

 

 

 

 

 

Turizmo informacijos centro informacija

 

 

Atgal