Gamtos objektai

A. JARONYTĖS SODYBA

Už sklypo ribų buvo nenaudinga žemė – lieknas. A. Jaronytė sumanė jį pertvarkyti ir paversti kultūringa poilsio vietele. Pati kastuvu iškasė kelis baseinus, kurie prisipildė skaidraus vandens. Duobės kraštus sutvirtino išrautais karklais. Tvenkiniuose žydi įvairiausių spalvų vandens lelijos. Čia atsirado ir mažų griovelių panašių į upelius. Yra padaryti tilteliai. A. Jaronytės sodyboje  gausu įvairių gėlių, dekoratyvinių krūmų.

Adresas:  Likėnų g. 17, Pabiržės miestelyje.

 

KARSTINĖ ĮGRIUVA „KARVĖS OLA“

Tai žinomiausias ir geriausiai ištirtas respublikinės reikšmės geologinis paminklas Šiaurės Lietuvoje. Paminklu paskelbtas 1964 m. Ant duobės krašto stovi medinis stulpas su išdrožtais užrašais "Karvės ola", "Gamtos paminklas". Karvės Ola yra beveik apskrita, piltuviška karstinė smegduobė. Speleologai mano, kad jai - apie 200 metų. Jos skersmuo 10-12 metrų, gylis - apie 12,6 m. Duobės dugne yra atvira kiaurymė.

Adresas: Karajimiškio k., Biržų r.

 

KIRKILŲ KARSTINIAI EŽERĖLIAI

Labai daug įgriuvų yra įsmukusios žemiau gruntinio vandens lygio ir dėl to virtusios ežerėliais, įgriuvų tankis siekia 200vnt/km2. Čia yra ir pasivaikščiojimo takas - tai puiki galimybė stebėti šiuos unikalius vandens telkinius iš labai arti. Tai unikalus reiškinys Europoje, nes ežerėliuoe galima aptikti žaliųjų ir purpurinių sieros bakterijų kolonų, kurių dar randama tik Italijoje. Yra įrengtas pasivaikščiojimo takas.

 Adresas:  Kirkilų k., Biržų r.

 

"VELNIAPILIO OLA", DOLOMITINĖ ATODANGA

Velniapilio ola yra dolomitinė atodanga, kurios apačia maždaug 3 m. yra iškilusi virš Nemunėlio upės vandens paviršiaus ir apie 6 m. atstumu nuo Nemunėlio upės tėkmės. Atodanga turi respublikinio geologinio gamtos paminklo statusą, kuris pirmąkart buvo paskelbtas 1964 m. Jos būklė palyginti gera, natūrali.

Adresas:  Nemunėlio Radviliškis, Biržų r.

 

NEMUNĖLIO – APAŠČIOS SANTAKA

Vaizdingame slėnije galima pasigrožėti Nemunėlio ir Apaščios upių santakos vaizdu.

Adresas: Nemunėlio Radviliškio sen., Biržų r.

 

MUORIŠKIŲ ATODANGA

Atodanga yra natūrali, atsiradusi kaip Nemunėlio upės ilgalaikės giluminės ir šoninės erozijos  pasekmė. Įspūdingiausias stačiasienės atkarpos ilgis palei Nemunėlio upę siekia 80 m, atodangos aukštis apie 7,5 m. Prie Nemunėlio upės vandens dominuoja melsvo mergelio ir molio sluoksniai, kurių paviršiuose randamos smulkios kriauklelės. Tai labia įsimenanti ir išvaizdi skardingo šlaito atkarpa Nemunėlio slėnyje.

Adresas: Nemunėlio Radviliškio sen., Muoriškių k., Biržų r.

 

TABOKINĖS ATODANGA

Tabokinės atodangoje devoninių uolienų vertikalios sienos yra išsidėsčiusios dviem lygiais ir ne ištisai. Viršutinis skardis įspūdingas tuo, kad jo siena paprastai siekia iki 3 - 4 m. aukštį ir susideda iš gana stambiais gabalais suskeldėjusių, plyšiuotų dolomito sluoksnių, į kuriuos yra įsiskverbę ant tokio skardžio augančių beržų ir kitokių medžių tvirtos šaknys.

Adresas:  Nemunėlio Radviliškio sen., Tabokinės k. Biržų r.

 

ŠIAURIAUSIAS LIETUVOS TAŠKAS

Nuo Aspariškių kaimo iki Lietuvos šiauriausio taško pagal Nemunėlį pėsčiomis dar reikia nueiti apie tris kilometrus.

Adresas: Nemunėlio Radviliškio sen. Aspariškių k., Biržų r.

 

SMEGDUOBĖS "BARSUKO OLA" TERITORIJOS PAŽINTINIS-GEOLOGINIS TAKAS

Takas įrengtas Karajimiškio kraštovaizdžio draustinyje, Mantagailiškio "Gojelio" miške.
Pėsčiųjų takas įrengtas 2,5 ha ploto teritorijoje, santakinio grunto danga. Bendras ilgis 700 m.
Tako pradžia yra prie smegduobės "Geologų duobė", toliau takas veda pro smegduobę "Lapės ola", o pasiekus "Gojelio" pietvakarinį pakraštį "įveda" į čia tūnantį smegduobyną, kuriame randasi smegduobė "Barsuko ola" ir kitos dar didesnės bei gilesnės smegduobės. 

Adresas: Karajimiškio k., Biržų raj.

 

“UŽUŠILIŲ” PAŽINTINIS TAKAS

Poilsiavietė ir pažintinis takas įrengti Užušilių miške, Biržų g-jos 74,75 kv., 22 skl.
Pažintinio tako ilgis – 0,6 km.
Keliaudami pažintiniu taku, susipažinsite su miško augalais, sužinosite įvairių gamtos pasaulio įdomybių. Poilsiavietė ir takas pritaikyti neįgaliųjų poilsiui.
Koordinatės LKS 94 sistemoje:   546702 / 6237264.
http://www.bmu.lt/poilsines/uzusiliai.html 

 

JUODŽIONIŲ RIEDULYNAS

Nuo Parovėjos kaimo pavažiavus apie 1,5 km išvysite Juodžionių riedulyną – tarp išretintų krūmokšnių esančią labai kupstuotą, vietomis padrėkusiąpievą. Joje visi kupstai – tai žemės paviršiuje išsišovę masyvūs rieduliai.

Adresas: Parovėjos sen., Juodžionių k., Biržų r.

 

RINKUŠKIŲ (JUODELIŲ) PILIAKALNIS,vad. VELNIAKALNIU  

Juodelių kaime, akį patraukia mažiau nei 10 m. aukščio kalnelis, vadinamas Velniakalniu arba Velnio pilimi. Vieną jo šlaitą vilgo Apaščia, kitą juosia vandeningų dubių kupos. Manoma, kad jis galėjo būti naudojamas kaip piliakalnis, saugojęs Vilniaus - Rygos kelią. Piliakalnį puošia medinė Velnio skulptūra. 

Adresas: Juodelių k., Biržų raj. 

56°14'40.7"N 24°44'02.5"E

56.244639, 24.734028

 

Kiršonių akmuo

Aplink akmenį įrengta dolomitine skaldele dengta aikštelė, įrengtas maždaug 13 m ilgio skaldele dengtas takelis. Informacinį stendą, kelio ženklus ir kitus statinius planuojama įrengti iš Europos Sąjungos fondų lėšų 2018–2020 metais. Kiršonių akmuo gamtos paveldo objektu buvo paskelbtas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 metais.

Gamtos paveldo objektas „Kiršonių akmuo“ yra Biržų rajone, Pabiržės seniūnijoje, Kiršonių kaime. Jo sudėtis – rausvas granitas, matmenys: 5,05 m ilgio, 3,44 pločio.

Tai – didžiausias riedulys Biržų regioninio parko teritorijoje ir vienas iš didžiausių Biržų rajone. Jis atneštas ledyno paskutinio ledynmečio metu prieš 10000 metų.

 Akmens vieta

 

VSTT nuotr.

Smardonės šaltinis

Šaltinio duburio skersmuo 15 ir 17 metrų. Šaltinio krantai priemolingi, padengti velėna1961 m. jo debitas buvo 540 l/s. Tai būta paties veržliausio Lietuvos šaltinio. Tačiau 1961 m. atlikus melioracijosdarbus, jo galia sumažėjo iki 14 l/s. Šaltinio debitas nėra pastovus, svyruoja 130–540 l/s, o po labai sausringų laikotarpių būna gerokai mažesnis, kone lygus nuliui. Šis šaltinis tai Smardonės upelio pradžia.

Į Smardonės šaltinį vanduo atiteka iš sukarstėjusių Tatulos svitos uolienų, jis kartokas gerti, turi silpną sieros vandenilio dujų, papuvusio kiaušinio kvapą. Šis vanduo nedidelės bendros mineralizacijoskietas, kalcio sulfatinis. Šaltinio vandens sudėties pirmuosius tyrimus yra atlikęs ir 1816 m. rezultatus paskelbęs Theodoras Grotthussas – Pakruojo rajono Gedučių dvare gimęs ir gyvenęs elektrochemijos mokslo pradininkas.

Šaltinio vieta

56.200929, 24.621124 (WGS)

Atgal