Naujienos

 

Maloniai pranešame, kad š.m. birželio 16 d. (sekmadienį) Biržų rajone organizuojamas Biržų žydų – Holokausto aukų – atminimo renginys: žydų gelbėtojų pagerbimas, atminimo eisena ir memorialo Holokausto aukoms atidarymas.

                 Renginio metu vyks žydų gelbėtojų pagerbimo ceremonija – bus pasodinti atminimo medeliai Biržų krašto žmonėms, rizikavusiems savo gyvybe, kad išgelbėtų mūsų piliečius nuo vienos baisiausių XX a. tragedijų – Holokausto.

                 Po pagerbimo ceremonijos vyks atminimo eisena nuo Biržų žydų buvusio geto teritorijos į Pakamponių mišką – Holokausto aukų žudynių vietą, kur vyks naujojo paminklo nužudytiems Biržų žydams atminti atidengimas. Paminkle bus įamžinta beveik 600 žinomų aukų vardų. Pakamponyse 1941 m. buvo sušaudyta 2400 žmonių, iš jų 900 vaikų. Tai bus bene trečioji vieta Lietuvoje, kur įamžintos Holokausto aukų pavardės.

                 Paminklinio komplekso iniciatoriai – Abel ir Glenda Levitt (Izraelis). Projektą palaiko žinomas filantropas Ben Rabinowitz (Keiptaunas, Pietų Afrikos Respublika), kurio senelis kilęs iš Biržų. Paminklo projekto autorius – architektas dr. Joseph Rabie (Paryžius, Prancūzija), kurio proseneliai taip pat kilę iš Biržų, o dalis giminaičių buvo nužudyta Pakamponyse. Ceremonijoje dalyvavimą patvirtino daugiau kaip 50 litvakų iš Pietų Afrikos Respublikos, JAV, Didžiosios Britanijos, Izraelio, Prancūzijos ir kt. šalių, kurių  šaknys iš Lietuvos. Daugumos jų proseneliai gyveno Biržuose, dalis 1941 m. buvo nacių ir vietinių koloborantų čia nužudyta.

Daugiau informacijos apie renginį gali suteikti Merūnas Jukonis, tel.+37067112400,  el. p. info@birzaijewish.lt

 

RENGINIO PROGRAMA

2019 m. birželio 16 d. (sekmadienis)

12.30 val. Žydų gelbėtojų pagerbimo ceremonija.

Medelių sodinimas žydų gelbėtojų atminimui, buvusio žydų kvartalo teritorijoje, prie S. Dagilio, Pirties ir Žemaitės gatvių sankirtos, Biržuose (orientacinis adresas – Žemaitės g. 22, Biržai).

13 val. Atminties eisena.

Pėsčiųjų eisena nuo buvusio Biržų žydų geto (orientacinis adresas – Žemaitės g. 22, Biržai) iki Holokausto aukų memorialo Pakamponių miške.

14.30 val. Memorialo Holokausto aukoms atidengimo ceremonija.

Pakamponių miškas, Paežerių kaimas, Parovėjos seniūnija, Biržų rajonas.

Renginio organizatoriai: Biržų žydų kultūros ir istorijos draugija, Biržų rajono savivaldybė, Biržų krašto muziejus „Sėla“.

Partneriai: Izraelio ambasada Lietuvoje, Užsienio reikalų ministerija,                        

 Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinio režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti.

Atgal